Ендопротезування суглоба —  це хірургічна операція, в ході якої зруйновані хворобою частини суглоба замінюються штучними. Ці штучні частини називаються терміном «ендопротез». Заміна зношених частин суглоба новими призводить до повного усунення болю в суглобі або її значного ослаблення, поліпшенню рухливості в прооперованому суглобі.

     Основними скаргами пацієнтів при зверненні до лікаря є біль, обмеження рухів у суглобі, порушення функції кінцівки. На ранніх стадіях хвороби проводиться консервативне лікування, на пізніх стадіях позбавити хворого від болю, відновити рух у суглобі й опірність кінцівки можливо тільки за допомогою ендопротезування суглоба.

     Ендопротезування кульшового суглоба виконується в тих випадках, коли медикаментозне лікування того чи іншого захворювання цього суглоба не приводить до бажаного результату, а функція ураженої кінцівки знижується на стільки, що призводить до інвалідності. Крім цього, у хворого виражений больовий синдром і наявні рентгенологічні ознаки. Все це підтверджує руйнування суглобових поверхонь. У такому випадку показане ендопротезування. Ендопротезування кульшового суглобу є ефективним і часто єдиним способом повноцінного відновлення втраченої функції кінцівки при різних захворюваннях і ушкодженнях.

    Суть операції полягає в заміні пошкодженого суглоба на штучний. Штучний суглоб практично повністю моделює власний. Сучасні протези практично вічні. Встановлені всередині тіла людини вони здатні служити 10-20, а при зносі суглоба, його можна знову замінити. В даний час щорічно у світі виконується більше 1 млн. операцій ендопротезування різних суглобів. Вони виробляються з металу, кераміки, особливо міцного поліетилену. Виробництво протезів є високоточним і проходить багатоступінчастий контроль і сертифікацію.

    Операція ендопротезування кульшового суглоба  триває від  1,5 години. У складних випадках, наприклад, при дисплазії або при наслідках травм вертлужної западини, коли доводиться виконувати пластику вертлужної западини, операція може триває 2–4 години.

 

Види ендопротезів

Існують ендопротези з цементним та безцементним типом фіксації; однополюсні ендопротези (замінюється стегнова частина кульшового суглобу) та тотальні ендопротези (замінюється повністю кульшовий суглоб).

Протези з цементним типом фіксації найчастіше застосовують у хворих літнього і старечого віку. Це зумовлено слабкістю кісткової тканини внаслідок остеопорозу; крім того цементний тип фіксації протеза дозволяє раннє навантаження на оперовану кінцівку, що вкрай важливо для хворих у цьому віці.

Протези з безцементним типом фіксації рекомендуються хворим у більш молодому віці з добре збереженою кістковою тканиною. Їхньою перевагою є низький відсоток стирання компонентів протеза та більш тривалий час експлуатації ендопротеза.

Однополюсні ендопротези встановлюють людям похилого віку (старше 75-80 років) при переломах шийки стегна. При цьому проводиться заміна стегнового компоненту кульшового суглоба. Тривалість операції менша в порівняні з тотальним ендопротезуванням. Хворі починають через декілька днів ходити з допомогою милиць.

Тотальне ендопротезування може виконуватися в будь-якому віці хворого. При цьому проходить заміна повністю кульшового суглоба. Операція виконується при переломах шийки стегна та різноманітних захворюваннях кульшового суглобу. При двухстороньому уражені кульшових суглобі в одної людини є можливість поетапної заміни двух кульшових суглобів на тотальні ендопротези. Заміна другого суглобу проводиться через 4 місяця після проведення ендопротезування першого кульшового суглобу.

Тривалість функціонування протеза залежить від багатьох факторів: стану кісткової тканини, ваги і способу життя хворого, супутніх захворювань та ін. Найчастішою причиною повторних операцій стає розхитування одного з компонентів протеза через надмірні навантаження, або заміна вкладиша на новий.

 

ЗАХВОРЮВАННЯ І ТРАВМИ, ПРИ ЯКИХ РЕКОМЕНДОВАНЕ ЕНДОПРОТЕЗУВАННЯ КУЛЬШОВОГО СУГЛОБА

 • перелом шийки стегнової кістки
 • коксартроз різного походження (ідіопатичний, діспластичний)
 • асептичний некроз голівки стегнової кістки
 • ревматоїдний артрит
 • хвороба Бехтерева
 • системний червоний вовчак
 • деформації області вертлюжної западини при наслідках травм
 • пухлини проксимального відділу стегнової кістки
 • невдалі результати попередніх операцій на кульшовому суглобі.

 

Протипокази для ендопротезування:

Абсолютними протипоказами до даної операції є:

 • захворювання серцево-судинної та бронхіально-легеневої системи в стадії декомпенсації
 • наявність вогнища гнійної інфекції в організмі (тонзилити, каріозні зуби, хронічні гайморити і отити, гнійничкові захворювання шкіри, тощо)
 • психічні чи нейром’язові розлади, які підвищують ризик різних розладів і порушень в післяопераційному періоді
 • активна або латентна інфекція в області кульшового суглоба давністю менше 3-х місяців
 • гострі захворювання судин нижніх кінцівок (тромбофлебіт, тромбоемболія )

 Профілактика інфекційних ускладнень і тромбоемболії починається в передопераційному періоді й триває в післяопераційному періоді.

 

Реабілітація.

     Наступного дня після операції з пацієнтом починає працювати методист з лікувальної фізкультури. Пацієнту дозволяють вставати з ліжка, ходити з допомогою милиць. Пацієнтам старечого віку зручніше починати ходити на ходунках. У випадку застосування протеза із цементним типом фіксації дозволяють дозоване навантаження, що становить 80 % ваги пацієнта, що важливо для людей літнього і старечого віку. У випадках застосування протеза з безцементним типом фіксації навантаження на оперовану кінцівку обмежують до 20 % ваги пацієнта на термін 6–8 тижнів. З метою профілактики тромбоемболії пацієнти бинтують нижні кінцівки еластичним бинтом або користуються еластичними панчохами.

      Через 12-14 днів після операції пацієнта виписують на амбулаторне лікування.

      Консультацію призначають через 8–10 тижнів після операції з метою рентгенографії оперованого суглоба, вирішення питання про повне навантаження кінцівки, уточнення необхідності застосування препаратів кальцію і ремодуляторів кісткової тканини

 

Приклади результатів оперативних лікувань: