Вальгусна деформація стоп (hallux valgus) – захворювання, при якому викривляється плюс-фаланговий суглоб першого пальця і деформуються інші пальці. Захворювання характеризується неможливістю носіння звичайного взуття з – за що утворилася “шишки” біля основи великого пальця і супроводжується ниючий болем.

    Симптоми вальгусной деформації:
• відхилення великого пальця стопи назовні, поступове збільшення «кісточки»;
• молоткообразная деформація інших пальців стоп;
• біль у суглобах стоп;
• швидка стомлюваність ніг;
• складнощі з підбором взуття.

    Вальгусна деформація стоп розвивається поступово. Спочатку людина скаржиться на те, що стало незручно носити взуття звичного розміру, складно підібрати взуття, потім з’являються болі в стопах до кінця дня, викривляється перший палець стопи. Кісточка на стопі з наростаючим поперечним плоскостопістю значно деформують передній відділ стопи. Підошва його ущільнюється і вибухає в центрі; в цьому місці утворюються мозолі, що різко ускладнюють ходьбу; другий палець піднімається догори і часто набуває форми молотка (молоткообразний палець) – він зігнутий, що не розгинається, на ньому утворюється мозоль. У цілому деформація погіршує кровопостачання і іннервацію переднього відділу стопи, що сприяє і розвитку артрозу.

    Причина вальгусной деформації стоп – поперечна плоскостопість, генетика, ендокринні порушення, остеопороз. В основі захворювання лежить вроджена слабкість сполучної і кісткової тканин, що призводить до розвитку плоскостопості. Розвитку деформації сприяє неправильно підібране взуття. Особливо це стосується високих каблуків і взуття з вузьким носком. Таке взуття веде до нерівномірного розподілу навантаження, яка більше падає на передній відділ стопи, в результаті чого виникає деформація цієї зони і розвивається артроз суглоба великого пальця.

    Лікування і діагностику захворювань пальців ніг здійснює лікар-ортопед. Після огляду лікар в обов’язковому порядку проводить рентгенографію стопи. Цей метод дає можливість побачити на знімку відхилення великого пальця і виставити точний діагноз. При підозрі на порушення кровотоку проводиться ультразвукове дослідження.

Рентгенографічний метод дозволяє не тільки виставити правильний діагноз, а й визначити стадію розвитку захворювання.

 

Виділяють 4 стадії формування кісточки на ногах.

1 стадія – відхилення пальця не більше 20 градусів. На цьому етапі болю ще немає, виникає лише естетичний дискомфорт.
2 стадія – відхилення від 20 до 30 градусів. Виникає біль близько пошкодженого суглоба.
3 стадія – відхилення від 30 до 50 градусів. Сильний біль при ходьбі, проблеми з підбором взуття.
4 стадія – більше 50 градусів. Постійний біль навіть у спокої. Деформація другого пальця стопи.

    Лікування пацієнтів з вальгусною деформацією великого пальця починається з підбору зручному взутті. Слід відмовитися від вузьконосих туфель, віддавши перевагу широким черевикам. У початкових стадіях захворювання одна лише зміна взуття може запобігти прогресуванню хвороби. Лікування також стане більш ефективним, якщо при носінні нового взуття будуть використовуватися спеціальні ортопедичні устілки або міжпальцеві прокладки. Така методика дозволить усунути кісточки на ногах і позбавить пацієнта від болю і дискомфорту.

    У схему консервативного лікування деформації пальця також входить застосування протизапальних препаратів. Знеболюючі засоби можуть застосовуватися у вигляді таблеток або мазей. Місцеву терапію рекомендується проводити на ніч, щоб зняти хворобливі відчуття після тривалої ходьби протягом дня. Курс терапії триває від 7 до 10 днів.

    Позбутися від кісточки на ногах допомагає лікувальна гімнастика. фізіотерапія, а також масаж. Всі ці методики ефективні лише на ранніх стадіях захворювання, коли ще не сформувалося хронічне запалення, що приводить до вираженої деформації великого пальця.

    На жаль, консервативна терапія далеко не завжди приносить бажаний результат. В кінцевому підсумку гімнастика, масаж і супінатори перестають допомагати. Шишка продовжують рости, а біля пошкодженого суглоба формується бурсит (запалення навколосуглобових сумок). Хірургічне лікування є єдиним виходом з цієї ситуації. Для усунення деформації великого пальця існує багато операцій. Основні із них:

  • Шеврон-остеотомія

Застосовується при  невеликих деформаціях. Заключається в V- подібному розпилу першої плюсневої кістки біля її головки. Потім дистальний відділ кістки переміщується в поперечному напрямку. Кісткові відломки фіксуються гвинтом.

  • SCARF-остеотомія

Застосовується при великих деформаціях. Заключається в Z-подібному розсіченні першої плюсневої кістки та зміщення клина під потрібним кутом. Кістки фіксуються гвинтами. Також змінюється положення сухожилків, які тягнуть перший палець в бік.

    Після операції з видалення кісточки на ногах проводиться обов’язкова реабілітація. Відразу після процедури на ногу надівається спеціальний ортез, що дозволяє зняти навантаження зі стопи. Ортез необхідно використовувати не менше 6 тижнів. Після закінчення цього терміну рекомендується носити тільки широку зручне взуття строго за розміром. Повне відновлення функцій великого пальця відбувається протягом 3-6 місяців.

Вальгусна деформація 1 пальця стопи: